2018-2020 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program bugün açıklandı. Kurumlar vergisi yüzde 20’den 22’ye yükseltiliyor. Binek otomobilde MTV yüzde 40 artacak. Şans oyunlarında ikramiye kazanan talihlilerden alınan vergi yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkacak. Sigara kağıdından özel tüketim vergisi alınacak...

İşte detaylar...

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2018-2020 Orta Vadeli Programı'nın açıklandığı toplantı sonrası önemli açıklamalarda bulundu.

 

2018 bütçesinin kolay bir bütçe olmadığını söyleyen Ağbal, "Bütçe disiplinine kararlılıkla devam ettiğimizi özellikle belirtmek isterim. Yıl sonu bütçe açığını yüzde 2 seviyesinde tutuyor olmamız son derece önemli. Bu yıl bütçe açığının 61 milyar TL'nin daha da altında kalabileceğini düşünüyorum. KGF uygulamalarının bütçeye yansımaları devam edecek" açıklamasında bulundu. 

Ağbal, bu sene ekonomiyi büyüme ivmesine sokmak için alınan tedbirlerin maliyetinin 11 milyar TL olduğunu bildirerek, "Artan kamu harcamaları üzerinde tasarruf yapmak istiyoruz. Bugün çok kapsamlı bir torba yasayı Meclis'e göndereceğiz. Vergi gelirlerini artıracak kalıcı düzenlemeleri bu torba yasa ile Meclis'e gönderiyoruz" ifadelerini kullandı.

'Kurumlar vergisi oranını yüzde 20'den yüzde 22'ye çıkarıyoruz'

"Kurumlar vergisinde bazı düzenlemeler yapıyoruz, kurumlar vergisi oranını yüzde 20'den yüzde 22'ye çıkarıyoruz" açıklamasında bulunan Ağbal, "Şirketlerin iki yıldan fazla elde tuttuğu gayrimenkulleri elden çıkarmaları halinde yüzde 75 kazanç istisna oranını yüzde 50'ye düşürüyoruz" dedi.

Mevcut MTV 1 Ocak 2018'den itibaren yüzde 40 artacak...

Maliye Bakanı 1 Ocak 2018'den itibaren MTV'de bir sistem değişikliğine gidileceğini açıkladı. 

"Yasal değişiklikle binek otomobillerin Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni (MTV) yüzde 40 oranında artırıyoruz. Burada sadece binek otomobillere ilişkin bir vergi artışı var, diğer araçlarla ilgili normal yeniden değerleme oranında artış olacak."

"Yasal değişiklikle binek otomobillerin Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni (MTV) yüzde 40 oranında artırıyoruz. Burada sadece binek otomobillere ilişkin bir vergi artışı var, diğer araçlarla ilgili normal yeniden değerleme oranında artış olacak."

Gelir vergisi dilimi 3. kademede 3 puan artırılacak

 

Ağbal şöyle devam etti: 

 "Meyveli gazozlar vergisinin kapsamını, meyveli gazoz ve enerji içecekleri olarak değiştiriyoruz. Makaronda da belirli bir tutarda maktu özel tüketim vergisi getiriyoruz, yasa dışı tütün ticaretini önlemede önemli bir düzenleme. Turizm tesislerinin bütçeye kazandırılması ile ilgili bir düzenleme getiriyoruz. Tarımsal amaçlı kullanılan arazilerin kullanıcısına satışına imkan sağlayacağız, sadece tarımsal alan olarak kullanmaya devam edecekler"