Yaz turizminin başlaması, erken rezervasyon sistemine duyulan ilgi ve yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle tur sigortası yeniden gündemde.

2007 yılında çıkarılan yasa ile tur şirketlerinin iflası ya da taahhüt etiği hizmeti verememesi durumunda tüketicinin mağdur olmaması için seyahat acentalarına, yurtiçinde sattıkları paket turlar için sigorta zorunluluğu getirildi. Böylece sekiz yıl önce yerli turiste sigortalı seyahat etme ve zararını doğrudan sigorta şirketinden talep etme hakkı tanındı. Yasa ile sigorta yapmayan tur şirketinin faaliyet ruhsatının iptal edileceği de hükme bağlanırken, paket tur sigortası poliçesinin tüketiciye verilmesi de zorunlu hale getirildi. Ancak paket tur sigortası 8 yıldır uygulanmasına ve zorunlu olmasına rağmen halen hem tüketiciler böyle bir sigortanın varlığından habersiz hem de büyük seyahat acentalarının dışındaki şirketler sigortayı yaptırmıyor. Gerekçe olarak da maliyetleri artırdığını öne sürüyor.

2014 yılında yurtiçinde seyahate çıkan kişi sayısı 56 milyona yaklaşmasına rağmen sadece 2 milyon turist sigortalandı. 2015 yılında ise 2.5 milyon yerli turistin sigortalı seyahat edeceği tahmin ediliyor. Bu yıl sadece 3.5 milyon kişinin erken rezervasyondan yararlanacağı hesaba katıldığında, zorunlu olmasına ve tur şirketlerine yasa ile ağır yaptırımlar uygulanmasına rağmen halen sigortanın yaygınlaşamadığı görülüyor.

TÜRKİYE Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, tüketicilerin paket tur hizmeti satın alınma aşamasında acentadan mutlaka zorunlu sigorta poliçesini talep etmeleri gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Tüketicileri Birliğe üye seyahat acentası olmayan kişi ve kuruluşlardan tur almamaları konusunda uyarıyoruz. Tüketiciler, tatil programı yaparken mutlaka, seyahat acentasının TÜRSAB’a üye olup olmadığını kontrol etmeliler. Ayrıca, paket tur satın alırken seyahat acentasından zorunlu sigorta poliçesinin bir örneğini de mutlaka istemeliler.”

Tura çıkamayan 2 bin kişi sigortaya başvurdu

GEÇMİŞ yıllarda birçok tur şirketinin iflası nedeniyle binlerce kişi mağdur olmasına rağmen halen zorunlu olan paket tur sigortası seyahat acentaları tarafından yaptırılmıyor, tüketiciler de sigortayı talep etmiyor. 2014 yılında sadece 2 milyon kişi zorunlu sigorta kapsamında seyahat edebildi. Paket tur sigortası 8 yıldır uygulanmasına rağmen bugüne kadar tur şirketinin taahhüt ettiği hizmeti verememesinden ve paket turun yapılamamasından dolayı 2 bin kişi sigortadan faydalanarak, tazminat aldı.