Sigorta dolandırıcılığı sektörün başını ağırtırken, aynı zamanda sektör üzerinde güvenilirlik endişelerini de artırıyor. Sektör bu konuda yoğun mesai harcarken, bir yandan da olmamış olayları olmuş gibi gösterilerek tazminat taleplerininde son zamanlarda yoğun bir şekilde karşılaşmaya başladı.

Öte yandan zaman zaman azalan fakat sonra tekrar gündeme gelen ve vatandaşları 0850’li numaralardan arayarak kredi kartı bilgilerinin verilmeye zorlanması da gündemden düşmüyor.

Bankaların kredi kullandırdığı müşterilerine zorunlu olarak yaptırdığı hayat sigortası ve ferdi kaza sigortası uygulamasının Haziran 2013 tarihinde kaldırılması sonrasında ise bu tür dolandırıcılık olaylarının artığı gözleniyor.

0850’li numaralardan vatandaşları arayan dolandırıcılar, mevcut bir sigorta poliçeleri olduğunu ve ödemelerin yapılmadığını veya ödemelerin o ay başlayacağını belirterek kredi kartı bilgilerini istiyorlar. Dolandırıcılar, vatandaşların kredi kartı veya kullandıkları bir kredi sebebi ile sigorta yaptırdıklarını belirtiyorlar. Vatandaşlardan kredi kartı bilgilerini isterken tuzak bir yönteme başvuran dolandırıcılar, önce hangi bankanın kredi kartının kullanıldığını soruyor, daha sonra da kredi kartı numarasının ilk 4 rakamını söyleyerek, güvenlik sebebi ile geri kalanını kart sahibinin söylemesini bekliyorlar. Kredi kartı numarasının ilk 4 hanesinin, bankanın standart numarası olduğunu bilmeyen tüketiciler bu tuzağa düşüyor ve kart bilgilerini dolandırıcılara veriyorlar. Kart bilgilerini elde eden dolandırıcılar her ay yüklü miktarda kesinti yapıyorlar.

Güvenli olmayan kişi ve firmalara itibar edilmemeli

Kart bilgilerini vermeyen tüketicileri tehdit eden dolandırıcılar, belirttikleri miktarda ödeme yapılmazsa daha yüklü bir miktar cayma cezası ödenmesi gerektiğini belirtiyorlar.
Vatandaşların bu tarz dolandırıcılıklara karşı tetikte olması, kimlik, adres ve kart bilgilerini kesinlikle vermemesi gerekiyor. Şüpheli bir durumda çalışılmakta olan banka aranmalı ve durum hakkında bilgi verilmeli.

Sigorta işlemleri için güvenli olmayan kişi ve firmalara itibar edilmemelidir. Özellikle sağlık sigortası gibi hayatî bir konuda yanlış yerden alınan hizmet, ihtiyaç anında büyük sorunlar doğurabilir. Bu yüzden sigorta yaptıracağınız firmanın güvenilir, tecrübeli, yeterli olduğundan emin olun.