Plaka sorgulama işlemi için 4 seçenek bulunur. Bu seçenekler; SMS, E-Devlet, Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesi, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ile sorgulama işlemleri olarak sıralanır. Yapılacak olan sorgulama işlemi sonucunda araçta hangi parçanın değiştirildiği, araca ait cezalar, hasar kayıtları ve kaza raporları öğrenilebilir.

SİGORTA BİLGİ VE GÖZETİM MERKEZİ İLE ARAÇ PLAKA SORGULAMA

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ile araç sorgulama işlemi için, internet sitesine girilir. Ardından ‘’Sorgulamalar ve Online İşlemler’’ menüsü açılır. Açılan menü üzerinden sorgulama yapılacak bağlantıya girilerek, araç plakası ve T.C. kimlik numarası ilgili yerlere eksiksiz olarak yazılarak araç plaka sorgulama işlemi gerçekleştirilir.

E-DEVLET İLE ARAÇ PLAKA SORGULAMA

E-Devlet üzerinden araç plaka sorgulaması için turkiye.gov.tr internet sitesinden sisteme giriş yapılmalıdır. Sisteme giriş için mobil imza, E-imza, internet bankacılığı, E-Devlet şifresi ve mobil bankacılık olmak üzere beş seçenek yer alır. Bu giriş seçeneklerinden birisiyle sisteme girildikten sonra, e-Hizmetler bölümü açılır. Burada yer alan Emniyet Genel Müdürlüğü bağlantısı üzerinden ‘’Araç Plaka Sorgulama’’ bağlantısı ile sorgulama yapılabilir. Sorgulama sonucunda aracın markası, rengi, modeli, sahip belge tarihi ve tescil birimi bilgileri öğrenilebilir. Bunlar dışında hak mahrumiyeti ve aracın çalıntı olup olmadığı bilgilerine de erişilebilir.

SMS İLE ARAÇ PLAKA SORGULAMA

Araç plaka sorgulama işlemleri, tüm operatör kullanıcıları tarafından yapılabilir. Sorgulama için gönderilen her mesaj 7 Türk Lirası ile ücretlendirilir. SMS ile değişen parça sorgulaması için ‘’PARCA PLAKA’’ yazılarak 5664’e mesaj gönderilmelidir. Örneğin; PARCA 34ABE12345 ‘’DETAY boşluk Plaka’’ yazılarak aracın son sahiplik süresi, trafiğe çıkış tarihi, toplam kaskolu ve kaskosuz olduğu süre bilgisi görülebilir. Hasar geçmişi sorgulaması için de aracın plakası yazılarak 5664’e gönderilmelidir. Sorgulama ile aracın plakası değişmiş bile olsa hasar geçmişi öğrenilebilir. Bu bilgiler dışında SMS ile araç detay sorgulama, kasko sigorta durumu sorgulama, trafik sorgulama, tutanak sorgulama ve poliçe sorgulama işlemi yapılabilir.

EGM İLE ARAÇ PLAKA SORGULAMA

Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesinden sorgulama işlemi, siteye girildikten sonra ‘’Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama’’ bağlantısı kullanılarak yapılır. Açılan bölümden ad, soyad, doğum tarihi ve T.C. kimlik numarası bilgilerinin girilmesi gereklidir. Sorgulama ile son bir yıla ait trafik cezalarına ulaşılabilir.